Vzhled hýbe světem. Každý chceme vypadat co nejlépe a n své okolí působit určitým způsobem. A to nejen v realitě při osobním kontaktu, ale taky na fotografiích. Nelze se postavit jen tak před fotoaparát a čekat, že z toho vznikne bombastická fotka hodna profesionála. Má to svá pravidla.
Na fotografiích také rádi vyjadřujeme své emoce a pocity. Zachycujeme jedinečné okamžiky a vyprávíme náš příběh. I obyčejným přístrojem lze vytvořit nádherné snímky. Chce to jen trochu umu, cviku a v hlavě trocha toho povědomí o tom, co a jak udělat.
Pravidla pro dobrou fotku:
· Uvědomte si, co chcete na snímku zachytit. Co je pro vás důležité zachytit, v jakém úhlu danou věc vidíte a jaké pozadí, osoby a předměty jsou kolem vašeho zájmu. Kompozice je důležitá. Hlavní objekt zájmu nikdy neumisťujte do středu obrázku, ale na její pomyslnou třetinu.
· Kolem fotografovaných osob ponechte dostatek prostoru, aby nevypadávaly z obrazu. Na fotce by měly být vidět celé končetiny, především u osob v pohybu. Určitě nenechte se postavy vzájemně
překrývat.
· Ostrost to je oč tu běží. Hlavní objekt zájmu musí být ostrý. Vše ostatní může rozplynnout. K tomuto využijte buď speciální funkci fotoaparátu a to možnost ručního ostření anebo ponechte ostření hledáčku na střed kompozice, zmáčkněte spoušť a fotoaparát pak pouze posuňte se zmáčknutým tlačítkem na hlavní objekt.
· Na příliš světlých místech použijte blesk. Osvětlí i stíny, které by na fotce nevypadaly dobře.
· Naopak v tmavých místnostech kde je zákaz blesku, což bývá v různých institutech, muzeích apod., využijte naplno stativ, ruční ostření a sekvenční snímání. Jedna fotka z pěti se určitě povede.
· Úsměv prosím. Ne na každé fotce je úsměv žádoucí, ale pokud na něm trváte je dobré fotografované osoby přirozeně rozesmát než naléhat na hraný umělý úsměv. Vyzkoušejte říct jednoduchý vtip, komunikujte s portrétovanými. Smějící se tvář však lze zachytit i bez vědomí daného modela. Stačí si počíhat a obrázek bude na světě.
· Buďte kreativní. Vyzkoušejte různé styly fotek. Zoomy, ostření, kompozice. Hra světla a stínu. Úhel pohledu a objekty na fotce lze také měnit. Fotoaparát noste všude sebou. Jen tak budou vaše snímky lepší a lepší.
· Sdílejte své snímky na internetu a přijímejte chválu i kritiku. Konstruktivní kritika je často posunutím vpřed.
Fotografování je časově náročný koníček. Jeho vybavení často spolkne i mnoho peněz z rodinného rozpočtu. Ty vzpomínky, které však zachytíte, za to stojí.