Když prováděly jisté banky průzkum mezi svými klienty, hodně se podivily. Velká část respondentů si totiž pletla dva základní pojmy, totiž debetní a kreditní. Zde, v tomto případě se jednalo o karty, které vám vaše banka vydá většinou zadarmo. No, zadarmo, ona si to u vás vybere, jen se nebojte. Ale nyní k tématu. Jaká je tedy rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?
Debetní karta je ta, kterou dostáváte u své banky k běžnému účtu, který si tam založíte, a necháváte na něj poslat například výplatu. S touto kartou smíte provádět všechny povolené transakce, ale vždy jen do výše toho, co máte momentálně na svém účtu. Máte-li, třeba na účtu pět set korun, můžete do této výše kartou třeba zaplatit nákup. Stojí-li však váš nákup, byť jen o korunu více, transakce neproběhne, a vy budete muset něco z nákupu vrátit. Což je jistě nepříjemné jak pro vás, tak i pro prodejce. Takže – debetní karta je ta, na které hospodařím jen se svými penězi. S těmi, které jsem si tam nějakým způsobem dal. Pozor. Existuje však výjimka a tou je kontokorent. Tím si již peníze z banky půjčujete. Ale tím se zde podrobněji nebudu zabývat.
Kreditní karta je na první pohled stejná, nijak se na pohled neliší. Ale tu vám banka vydá až oproti jakékoli schválené žádosti o půjčku. Vy tedy na této kartě, přesněji řečeno na tomto účtu, hospodaříte ne se svými penězi, ale s penězi banky, která vám je v domluvené výši zapůjčila. Samozřejmě i zde je nutno si hlídat zbylou částku, jinak se můžete ocitnou ve stejné situaci, jak popsáno výše. Kreditní kartou můžete také dělat co chcete, ale důrazně si to musíte rozmyslet, Například výběr hotovosti z bankomatu bývá většinou zpoplatňován nehoráznou částkou, takže pozor.
Jak s kartami hospodařit jistě víte, nebudu vás to učit. U debetní je vaše věc kdy a jak si tam peníze dostanete, u kreditní však musíte dodržet data splatnosti, a to většinou předem bankou stanovené měsíční částky. Nestihnete-li splátku včas, mohou vás čekat dosti drsné sankce.