Softwarový gigant sice vydal jakés takés záplaty, nebo chcete-li opravy, ale co jsou platné, když chyby byly daleko dříve, a je hodně pravděpodobné, že nějaké škody napáchaly. Jak ve svém článku upozorniil server ArsTechnica. Ten také píše, že společnost byla obviněna z nečinnosti.
Myslím, že je podružné, kdo je konkrétní žalobce. Když se přidržíme faktu, že kritická situace nastala a Intel informoval, jak informoval, není se co divit, že bude muset čelit žalobám. Zástupci Intelu se k nim zatím vůbec nevyjádřili a je možné, že se budou chtít raději vyrovnat mimosoudní cestou.
Je vidět, že bagatelizace problému se Intelu silně vymstila. Přitom je prokázáno, že jen v lednu vzniklo údajně přes sto čtyřicet virů speciálně využívajících zmíněné chyby. Obrana proti nim nebyla, neb jak jsem psal v předchozím článku, nelze pracovat s adresním prostorem. Neumí to ani žádný antivir.
Autor článku, Peter Bright, což je technologický redaktor společnosti (mimo jiné funkce) se ve svém článku pouští ještě dále a podle mne tak trošku i na tenký led. Tvrdí v něm totiž, že generální ředitel Intelu Brian Krzanich prodal všechny akcie, které mohl. A to právě vyvolalo spekulaci o jistém obchodování s informacemi. Společnost jako taková to sice zamítla s tím, že akcie nemají s bezpečností nic společného, ale…
V každém případě v tom Intel nelítá sám, byly objeveny chyby i jinde, například u čipů na platformě ARM, které jsou převážně v mobilech. Drobnosti také u AMD, ale obě společnosti se již postaraly o nápravu. Ovšem chyba v Intelovských procesorech a následném útoku může zpomalit počítač až o padesát procent, což jsou ty druhé proti tomu naprostou banalitou.
Můžeme jen spekulovat, jak celý spor dopadne. Pokud bude muset Intel platit, lze očekávat, že žalobců bude přibývat a přibývat. Všichni se budou chtít hojit. Pak ovšem také padne otázka, kolik peněz to bude Intel stát. No, drobné to nebudou to je jisté. Ale že by to firmu položilo, to asi také ne. Ta má v současnosti přes 85 500 zaměstnanců po celém světě a ročně udává obrat kolem čtyřiceti miliard. Domnívám se, že případné pokuty a další náklady sice firmu, jak se říká, zakrvácí, ale zcela určitě ji to neublíží natolik aby se zachvěla v základech, natož aby zcela definitivně zkrachovala.