Většina reklamních propagací LED diodových světel se zaměřila na úsporu energie, potažmo finančních nákladů a zákazníci na ně byli nadmíru citliví. Jaké další výhody nám přináší polovodičová světla?
Rychlý nástup na plný výkon
Jakmile žárovku zapnete, okamžitě naběhne na plný výkon. Tím se liší od některých typů osvětlovací techniky, např. výbojek nebo starších typů kompaktních zářivek. Uvnitř zdroje světla na principu polovodičů totiž není žádná plynná složka, která způsobuje výboj, a která se odráží od stěny luminiscenční vrstvy . Diody jsou umístěné na čipu a tudy buď prochází proud, nebo neprochází.
Extrémně dlouhá životnost
Současné výrobky, ať už se jedná o žárovky s paticí E27, nebo pásky či panely, jsou vyráběny s velmi dlouhou životností, která přesahuje až 70 tisíc hodin. V běžném osvětlení domácnosti takové světlo může být v každodenním provozu i více než 15 let. Zároveň diodám nevadí nešetrné zacházení, tedy především otřesy, mechanické poškození, prašnost a četné vibrace. Mohou se tedy nasadit i do průmyslových provozů, a to jak do interiéru, tak i do venkovního prostředí. Rozsah provozních teplot těchto světel se pohybuje v rozmezí od -25 do + 45 stupňů Celsia.
Světelná účinnost
Moderní osvětlovací technika na principu polovodičů vykazuje až desetkrát vyšší účinnost než u klasických vláknových žárovek a zhruba dvojnásobnou účinnost ve srovnání se zářivkami. Vysokého světelného výkonu dnes dosahují i světla napájená bateriemi u podsvícení mobilních telefonů a různých druhů USB lampiček, LED pásků, svítilen pro cyklisty a automobilisty. Velkou výhodou je také možnost stmívání.
UV záření
Na rozdíl od výbojek nevyzařují tato světla UV záření, proto je možné nasadit je i do míst, která jsou na ultrafialové záření citlivá, např. galerie, archeologické výzkumy, muzejní objekty, výstaviště apod.