Zima utekla jako voda, a tak opět nastala nová jarní sezona, což je nejvhodnější doba, aby klíšťata ukončila zimní spánek a začala nás obtěžovat a trápit.
Klíště se řadí mezi roztoče a cizopasníky. Živí se sáním krve na savcích, plazech nebo ptácích. Je známé jako přenašeč infekčních chorob a nebezpečných nemocí, které nám mohou způsobit řadu vážných zdravotních problémů.
Klíště je malinké, někdy má sotva pár milimetrů. Když ovšem nasaje mnoho krve z nás smrtelníků, může měřit více než jeden centimetr, čím zvětší svůj objem až 300x. Klíšťata mají na svých chodidlech takzvaný Hallerův orgán, díky němuž dokážou svou oběť snadno vyslídit. Jejich hlava je opatřena hypostomy, což jsou černé nazpět směřující háčky, které klíšťatům slouží k průniku do kůže a k následné fixaci. Každý hypostom má navíc ostré chelicery, které umožňují proříznutí kůže hostitele a přisátí se. Mají to ta klíšťata docela vymakané. Když se nám zakousnou do kůže, nejde je jen tak setřást.
Jak klíště odstranit:
· Zakousnuté klíště je potřeba odstranit okamžitě.
· Ranku i s klíštětem nejprve vydezinfikujeme.
· Vezmeme si pinzetu a klíště chytneme těsně u kůže. Jemným vyvikláním se ho snažíme vytáhnout.
· Poté ranku opět vydezinfikujeme.
· Pokud v ráně zůstanou kusadla, nic se neděje, neboť ty sami o sobě nepřenáší žádnou nákazu. Sama se po pár dnech vydrolí a odpadnou.
Klíšťata se vyskytují ve vlhkých lesích, na loukách, ve křoví i v trávě. Není žádná rada, jak se jim v přírodě vyhnout. Můžeme jen omezit kontaktu s nimi, čímž zabráníme tomu, abychom se nenakazili.
Také je potřeba dodržovat pravidla, která omezí případné nákaze:
· Je potřeba používat účinné repelenty.
· Měli bychom v přírodě nosit vhodné oblečení – pevné boty, dlouhé kalhoty a ochranné návleky.
· Při návratu domů je důležité svléknout všechny vrchní vrstvy oblečení a vyklepat je.
· Následně prohlédneme celé své tělo i těla svých domácích mazlíčků.
· Kontrolu provedeme ještě večer při osobní hygieně.
· Vhodné je používání prostředků pro zvýšení imunity.