Základní věc je nedávat si jednoduchá hesla jako „123456“ a podobné, která lze snadno uhádnout bez přemýšlení. Pokud si chcete vymyslet velmi silné heslo, tak pokračujte podle tohoto návodu.
· Vytvořte jednoduchou větu, kterou si lehce zapamatujete – Vytvořte si jednoduchou větu, kterou budete používat jako základ vašeho hesla. Může to být něco obyčejného jako: „Mám rád meloun, který je pořádně dozrálý.“.
· Vyzkoušejte funkčnost – Vyzkoušejte přímo v registraci, jestli systém toto složité heslo podporuje se všemi mezerami a diakritikou. Pokud to systém neumožňuje, pokračujte dál.
· Převeďte větu na jedno slovo – První písmeno z každého slova si zapište a vyjde vám nesmyslné a složité slovo z náhodných písmen abecedy. V našem případě by nám vyšlo: „mrmkjpd“. Toto slovo je celkově nesmyslné a tak nikoho nenapadne, že by tohle mohlo být vaše heslo.
· Vložte do slova náhodná velká písmena – Každé druhé písmeno zvětšeno na velké písmeno, aby se heslo stalo složitější, nyní nám vznikne: „mRmKjPd“.
· Vložte do slova náhodné číslice – Do každé několika mezer vložte náhodné číslo, například: „mR1mK2jP3d“.
· Do slova vložte zvláštní znak – Nyní pro úplnou důkladnost hesla vložte náhodný znak, například: „mR1m$K2jP3d“.
· Testování – Otestujte své heslo v nějakém nástroji pro kontrolu bezpečnosti hesla. Tyto nástroje můžete najít kdekoliv na internetu.
Z pohledů možného hackera se vaše heslo můžu zdát jako směs náhodných znaků, písmen a číslic a tak si může myslet, že udělal nejspíše nějakou chybu. Kombinujte znaky a písmena, která se moc často nepoužívají a nejsou tak běžné. Některé systémy podporují i obsah mezery v hesle, tak můžete vyzkoušet i tento způsob. Heslo by mělo být kvůli bezpečnosti alespoň 14 znaků, mělo by pro vás být běžné, ale pro ostatní by vaše heslo mělo být nepochopitelnou věcí.