Zbytkové použití: Jíst misky místo házení organického odpadu
U mnoha druhů ovoce a zeleniny můžete slupku bez problému sníst. U jablek a hrušek to sice není překvapením, ale mnozí nevědí, že by mohli sníst i slupku, přitom ta obsahuje až dvě třetiny vitamínů.
Červená řepa, kiwi, khaki, mrkev a fík – se všemi těmito odrůdami můžete také sníst slupku. Slupky pomerančů nejsou sice jedovaté, ale vzhledem k jejich tloušťce nejsou obzvláště zdravé. Dýně hokaido se také nemusí loupat. A dokonce i mango lze jíst s jeho slupkou.
Chipsy ze zeleniny
Pokud si nemáte chuť jíst ovoce / zeleninu se slupkou jen tak, jednoduše si připravte hranolky z brambor, červené řepy, petrželky, ředkvičky, zelí a kapusty. K tomuto účelu nakrájejte čisté slupky na tenké proužky, ponořte do kořeněného olivového oleje a smažte na pánvi nebo pečte v troubě. Opět samozřejmě, abyste se ujistili, že jsou slupky bez pesticidů, nakupujte bio zeleninu! Stejně tak si můžete nechat připravit lahodné zeleninové chipsy ze staré zeleniny.
Vývar
Ze slupek a jiných rostlinných zbytků můžete také vyrobit vývar, který vydrží měsíce i bez chladničky. Dejte všechny zbytky do hrnce, přikryjte velkým množstvím vody, okořeňte a vařte jako zeleninová polévku.
Poté nechte stát při nízké teplotě, dokud nebude vše měkké. Přísady proceďte jemným sítem, vývar okořeňte solí a pepřem. Teď přiveďte vývar znovu do varu, abyste jim mohli naplnit sklenice. Rychle zavřený,vývar se udrží v důsledku vakua v polici několik týdnů nebo dokonce měsíců.
Vytáhněte rostlinky z výhonků
Když brambory, cibule, česnek a zázvor se skladují dlouhou dobu, tvoří malé výhonky, které odříznuty příliš často končí v organickém odpadu. Místo toho, abyste je odhodili, můžete z nich snadno vypěstovat nové rostliny. Zakryjte bílé konce v nádobě s vodou asi z 1/3 a umístěte na parapet. Po pouhých několika dnech máte malou rostlinu.
Tu můžete buď rozdrtit a jíst v salátu nebo zasadit. Pokud výhonky naklíčených brambor jsou již velmi velké, pak nejezte ani výhonky ani brambory – tvoří jedovatou látku. Česnek a naklíčená cibule jsou však neškodné.
Avokádová jádra jíst nebo zasadit?
Jádro avokáda buď zasadíme přímo do půdy, nebo jej nejprve dáme z poloviny do sklenice s vodou. Na slunném místě začíná klíčit po několika týdnech. Když se vyvine dlouhý kořen, můžete jádro přenést do květináče.
Avokádové jádro pomáhá proti vysoké hladině cholesterolu. Jádro však končí příliš často v odpadu. Můžete z něj však snadno připravit čaj nebo ho použít jako posyp na saláty a koktejly. Umyjte jádro, osušte, rozemelte a opékejte na nízké úrovni.
Kávová sedlina: obličejová maska nebo hnojivo
Jak snadné je vytvořit výživnou pleťovou masku z kávové sedliny? čajových lžiček studené sedliny dobře promíchejte s lžičkou medu a lžičkou olivového oleje. Udělejte si obličejovou masku a nechte působit 30 minut. Pro další exfoliační účinek masku smyjte s teplou vodou.
Je také známo, že hnojení s kávovým odpadem pomůže půdě získat další živiny.